امواج اقیانوسی

تخمین زده می شود که 97 درصد آب جهان در اقیانوس ها یافت می شود. به همین دلیل ، اقیانوس تأثیر قابل توجهی بر آب و هوا ، دما و منابع غذایی انسان و سایر موجودات دارد. با وجود اندازه و تأثیر آن بر زندگی هر موجود زنده روی کره زمین ، اقیانوس همچنان یک راز است. بیش از 80 درصد از اقیانوس هرگز نقشه برداری ، کاوش و یا حتی توسط انسان ها دیده نشده است. درصد بسیار بیشتری از سطح ماه و سیاره مریخ نسبت به کف اقیانوس خود نقشه برداری و مطالعه شده است.
 
اگرچه چیزهای بیشتری برای آموختن وجود دارد ، اما اقیانوس شناسان قبلاً به اکتشافات شگفت انگیزی دست یافته اند. به عنوان مثال ، ما می دانیم که اقیانوس شامل رشته کوه های سر به فلک کشیده و دره های عمیق است که به عنوان ترانشه شناخته می شوند ، درست مانند آنچه در خشکی وجود دارد. قله بلندترین کوه جهان – قله اورست در هیمالیا ، به ارتفاع 8.84 کیلومتر (5.49 مایل) – اگر در ترانشه ماریانا اقیانوس آرام یا فیلیپین ، دو تا از عمیق ترین آنها قرار گیرد ، سطح آب را نمی شکند. بخشهایی از اقیانوس
 
از سوی دیگر ، اقیانوس اطلس نسبتاً کم عمق است زیرا قسمت های وسیعی از کف دریا از قفسه های قاره ای تشکیل شده است – قسمت هایی از قاره ها که تا دریای دور گسترش یافته اند. عمق متوسط ​​کل اقیانوس 3720 متر (12200 پا) است.
 
مشخص نیست چند گونه مختلف اقیانوس را خانه خود می نامند. با توجه به اینکه بسیاری از اکوسیستم های دریایی از افزایش دمای دریا ، آلودگی و سایر مشکلات رنج می برند ، برخی از اقیانوس شناسان معتقدند تعداد گونه ها رو به کاهش است. با این وجود ، ممکن است شگفتی های مثبت زیادی در انتظار اقیانوس شناسان در سال های آینده باشد. ممکن است بیش از 90 درصد از گونه های اقیانوس هنوز کشف نشده باشند ، به عقیده برخی دانشمندان بین چند صد هزار تا چند میلیون مورد دیگر نیز وجود دارد. در حال حاضر ، دانشمندان حدود 226000 گونه اقیانوس را می شناسند.
 
آشنایی بیشتر با کف دریا و بقیه اقیانوس ، علاقه مارچلو کالیستی ، کاشف نشنال جئوگرافیک است. او یک متخصص بیورباتیک است که در حال توسعه یک وسیله اکتشافی زیر دریایی است که از “حرکت پا” استفاده می کند و از شیوه حرکت یک اختاپوس در زیر آب الهام گرفته است. هدف از راه دور او طراحی ربات هایی است که بتوانند اعماق را کشف کنند که دسترسی به آنها برای انسان دشوار است.
 
از آنجا که اقیانوس بسیار وسیع است ، بسیاری از اقیانوس شناسان آینده از گوشه و کنار جهان برای کشف و کشف وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *